Η… νέα εθνική Ελλάδος του Δημήτρη Ιτούδη «σκόρπισε» τη Μ. Βρετανία, 93–71 στη Λάρισα

0
25

Η Ελλάδα αγωνίσθηκε με τη… βελόνα στο «κόκκινο» στο δεύτερο ημίχρονο μέσα σε φανταστική ατμόσφαιρα, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά της έναντι των αντιπάλων, κυριαρχώντας μέσα στο καλάθι και φθάνοντας σε ακόμη μία σημαντική νίκη, στη «μάχη» για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η εθνική είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να ηγείται επιθετικά της ελληνικής ομάδας με 16 πόντους. Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν κυρίαρχος στη ρακέτα, κάνοντας νταμπλ–νταμπλ με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο άκρως ουσιαστικός Λευτέρης Μποχωρίδης μέτρησε 11 πόντους, ο Κώστας Αντετοκούνμπο είχε 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου μέτρησε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Μεγάλη Βρετανία προηγήθηκε με 1–12 στο 3:44, υποχρεώνοντας τον Δημήτρη Ιτούδη να καλέσει τάιμ–άουτ. Σε αυτό το διάστημα, οι γηπεδούχοι είχαν 1/2 βολές, 0/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 3 λάθη.

Η είσοδος του Γκίκα και οι άμυνες του Αγραβάνη άλλαξαν την εικόνα του ματς για την εθνική, που «έτρεξε» επί μέρους σερί 8–0 για το 9–12 στο 5’, σκοράροντας μέσα από τη ρακέτα, όπου οι Βρετανοί ήταν ευάλωτοι.

Παρ’ όλα αυτά, η Μεγάλη Βρετανία άντεξε στην πίεση της Ελλάδας και «έκλεισε» την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 19–20.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 25–25 με το τρίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ, ενώ ο Λεωνίδας Κασελάκης έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην Ελλάδα, κάνοντας το 27–25 στο 15’.

Ο Παπαπέτρου με τον Παπαγιάννη ήταν οι δύο παίκτες που αξιοποίησαν περισσότερο τα σωματικά τους προσόντα, πλησιάζοντας κοντά στο καλάθι για την εθνική που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 39–38, έχοντας μόλις 2/13 τρίποντα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έπαιξε με το… πόδι στο γκάζι!

Οι Ντόρσεϊ και Αγραβάνης είχαν τρομερά κέφια, ο Μποχωρίδης ακολούθησε και ο Κώστας Αντετοκούνμπο άρχισε να… μπαίνει στο κλίμα, με την Ελλάδα να προηγείται για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο 25’ (51–41).

Οι διεθνείς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, κάνοντας επιμέρους σκορ 30–10 στην τρίτη περίοδο για το 69–48 στο 30’, διάστημα στο οποίο η Μεγάλη Βρετανία είχε 2/10 σουτ εντός πεδιάς (1/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα).

Τα καρφώματα του Αντετοκούνμπο «ξεσήκωσαν» τον κόσμο στο κλειστό της Νεάπολης, ο Μποχωρίδης συνέχισε να προσφέρει λύσεις στην επίθεση κι εν τέλει, η Ελλάδα επικράτησε με 93–71, «σκορπώντας» ενθουσιασμό με την απόδοσή της.

Ο Δημήτρης Ιτούδης έκατσε για πρώτη φορά στην άκρη του πάγκου της Ελλάδας, ο κόσμος γέμισε… ασφυκτικά το κλειστό της Νεάπολης και οι Έλληνες διεθνείς τούς αποζημίωσαν με τον καλύτερο τρόπο, «ισοπεδώνοντας» τη Μεγάλη Βρετανία με σκορ 93–71, στο πλαίσιο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Τα δεκάλεπτα: 19–20, 39–38, 69–48, 93–71.